Nitratai vandenyje

Lietuvos higienos norma HN 24 : 2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai" nurodo, kad mitybai skirtame vandenyje nitratai neturi viršyti 50 mg/l, o nitritai – 0,5 mg/l.

Didesni šių junginių kiekiai – kenksmingi sveikatai. Lietuvoje tokiais, padidintais, nitratų kiekiais užterštas vidutiniškai kas antro šulinio bei kai kurių vandentiekių vanduo.

Nitratai - beskonės, bekvapės, verdančiame vandenyje neyrančios, sveikatai pavojingos azoto rūgšties druskos, į šulinių vandenį patenkančios iš užteršto grunto. Grunte nitratai atsiranda pertręšus žemę azotinėmis trąšomis (pvz. salietra, karbamidu, srutomis, mėšlu). Kitas taršos šaltinis - iš tvartų, lauko tualetų, mėšlo krūvų, srutų ir nuotekų duobių į gruntą įsigeriančios azotinės medžiagos, kurios iš lėto virsta nitratais ir dar agresyvesniais junginiais - nitritais.Tokiu būdu žemėje susiformuoja užteršti plotai, iš kurių nitratai į šulinių ir net gręžinių vandenį sunkiasi ištisus dešimtmečius.

Keičiantis metų laikams ar kritulių kiekiui nitratų koncentracija šulinių vandenyje svyruoja, todėl pvz. viduržiemyje, įšalus gruntui, nitratų gali ženkliai sumažėti, o vasaros pradžioje – išaugti.

Beje, norime pabrėžti, kad net ir daug kartų išsėmus šulinį, nitratai iš jo nepašalinami, kadangi nitratais užteršas ne tik šulinio vanduo bet ir aplinkui šulinį esantis gruntas.

Nitratai ir sveikata

Virškinamajame trakte dalis nitratų virsta ypač kenksmingais nitritais, o šie sudarydami kitus ypač kenksmingus darinius padidina onkologinių virškinamojo trakto susirgimų riziką, gali veikti mutageniškai.

Nitratai - ypač kenksmingi nėščiosioms ir kūdikiams. Į kraują patekę nitratų dariniai blokuoja deguonies pernešimą į audinius, todėl kūdikį gali ištikti mirtinai pavojingas methemoglobinemijos priepuolis. Buvo atvejų, kai kūdikiai stipriai apsinuodydavo šulinio vandeniu, kuriame nitratų tebuvo 10 mg/l.

Vaikams ir net paaugliams dėl pastovaus kenksmingo nitratų poveikio vystosi alergijos, astma, mažakraujystė, lėtėja fizinis bei psichinis vystymasis, silpnėja imuninė sistema, todėl vaikai dažniau serga.

Suaugusiems ir vyresnio amžiaus žmonėms nitratai gali sukelti širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų, skydliaukės ir kitas ligas.

Jeigu nitratais užterštą vandenį naudojate mitybai, mes siūlome veiksmingus filtrus, kurie mažiausiomis sąnaudomis iš vandens pašalins šiuos sveikatai kenksmingus teršalus.

Siūlome:

  1. Įvadinį vandens minkštinimo filtrą, šalinantį ir nitratus.
  2. Osmosinį membraninį filtrą, montuojamą po kriaukle,
  3. Stalinį filtrą "ANTInitrat".